petek, 24. april 2009

Play it again, Sam!


Ne vem, če ste že opazili, vendar sem v svojih blogih 'rahel' filmski nostalgik. Tudi tale izlet v Casablanco me je navdahnil po istoimenskem filmu iz leta 1942. Samo, da je bilo pri najinem izletu malo manj romantike. Je pa bilo zanimivo. Za razliko od ostalih potepov po Maroku, sva se tokrat odločila, da bova šla iz Rabata v Casablanco kar z vlakom. Kot vsa delavska 'raja' Maroka. In tako sva se tudi sprijaznila na stiskanje v prenagnetenih vlakih in podobnimi 'nevšečnostmi' popotovanj po t.i. "Tretjem svetu". Ampak Maroko je presenetljivo urejen, kar se tega tiče. Vlaki so bolj točni kot pri nas, pa tudi urejeni so podobno. Le, da imajo namesto naših Siemensov nekaj italijanskih, nekaj francoskih, ter malo več 'made in Marocco' vlakov. Pa tudi cene vozovnic so ugodne. Samo jezik sporazumevanja... Jeb... ti mojo francoščino. Za pogovor na 'šalterju' železniške postaje rabiš kar nekaj znanja v mahanju z rokami in mimiko prstov. Me oui! Sicer pa vsak 'muskl fiber' nekoč mine.


Sama Casablanca je pa po mojem še eno maroško mesto, ki bi bilo rahlo brez posebnosti, če ne bi imeli mošeje, katero so zgradili 1993 ob 60. rojstnem dnevu takratnega kralja Hassana II. (do danes je že umrl) in katere minaret sodi s svojimi cca. 210 m med najvišje na svetu. Mimogrede, kako bi kaj takšnega izgledalo v Ljubljani za stolpnico Dela?! He, he!


Pa se še malo povrnem k svojim priljubljenim filmom. Med obhodom mošeje sem ugotovil, da so na obali nasproti mošeje posneli tudi nekaj scen filma Syriana (2005) z Georgom Clooneyem (na spodnji sliki je obala 'Bejruta', po kateri se je Clooney v filmu sprehajal). Hm, škoda, da sem že oddan, drugače bi lahko svoj šarm a'la Clooney še vnovčil pri kakšni bejbi.


Sva pa med sprehajanjem po starem centru mesta in tržnici ugotovila, da je v Maroku neverjetno veliko Slovencev. Da, tako so nama nareč zatrjevali domačini, ki so znali tudi nekaj angleščine. Med samim pogovorom pa je bilo ugotovljeno, da nekaterim vseeno ni najbolj jasno kaj govorijo saj mešajo vse evropske narode med seboj. Tako nama je en domačin nekaj govoril, kako veliko je Slovencev v Casablanci, kjer da imajo tovarno (edina meni znana slovenska tovarna v Maroku je Preventova iz Slovenj Gradca) in v kateri delajo Italijani. Ja, to bo. Slovenci imajo tovarno, v njej pa delajo Italijani. Dobra kombinacija!



Sama Casablanca je tako pač še en arabski megapolis s cca. 6,5 mio prebivalstva, ter revnimi slumi na obrobju, tržnica je takšna kot kjerkoli drugje v Maroku,... Mogoče so bila naijna pričakovanja večja od realnosti ali pa je bila napaka to, da sva šla najprej skozi rabat, Marakeš in še kakšen kraj. Kaj pa vem?

Ja, 'play it again Sam'. Ampak za naju kdaj drugič.

Ni komentarjev:

Objavite komentar