sreda, 26. januar 2011

Welcome to Albania!

Po popiti kavi in "komisijskem" uničenju burekov (mljask!!!), sva se z Ladotom odločila, da zapustiva sonči Ohrid in se zapeljeva preko bivše "železne zavese" v deželo orlov. Albanijo! Vso najino otroštvo in mladost sva poslušala raznorazne šale na račun Albancev in albanske industrije (da o vojski in njenih "potencialih" ne govorim) in zdaj je končno prišel čas, da si to čudo narave ali družbe ogledava od blizu. Še prej pa sva za sigurno natočila gorivo na zadnji makedonski črpalki. 7 litrov dizla = 7 EUR! Bog ve, kaj imajo na albanskih črpalkah?!



No, že sama pot iz Ohrida, preko Struge do albanske meje se je fajn začela. Komaj sem speljal s črpalke in pritisnil na plin v klanec proti meji, že sem moral zavirati. Ovce so prečkale glavno cesto do Albanije. E, to ti je pravi Balkan.



Čez nekaj minut pa sva vseeno prilezla do MMP Kjafasan. Ter spet obstala! Kot na Šentilju v času bivše Juge! Albanci rinejo v Makedonijo in ob vračanju jih makedonski cariniki in policisti lepo počasi in v miru preglejujejo po evidencah svojih (s sredstvi EU nabavljenih) računalnikov. In ko si z avtom končno prilezel do kioska mejnega policista in mu skozi okno želiš podati svoj potni list, se ti od nekod vzame pešec, ki se vrine med tebe oziroma tvoj avto in malo ljubeznivo pokramlja s policistom, mu da skromno darilce (pločevinka pijače) ter potni list.... In spet si na čakanju! Super!



Ko se prebiješ skozi birokratske pasti makedonskih mejnih organov se že psihično pripraviš na ponovljeno dramo na albanskem mejnem prehodu. Ponovno daš potni list, prometno dovoljenje in zeleno karto (pač, takšne so želje mejnega organa), čakaš, da minejo preverjanja v evidencah (ponovno s sredstvi EU nabavljenih) računalnikov albanske policije... In greš! Halo?! V manj kot 5 min je končan postopek na albanski strani, za isto pa sva na makedonski rabila skoraj 20 min, če ne štejem še raznih vmesnih "padalcev"!


Dobro, prišla sva v s soncem obsijano Albanijo, deželo bunkerjev, starih Mercedesov in slabih cest. No, te so se kasneje v 95% izkazale za dobre, samo promet je bolj obupen!